Jak zwiększyć ruch organiczny wykorzystując frazy spoza pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania?

Jeżeli sprzedajesz w internecie, przykładowo, kosiarki spalinowe i dotąd skupiałeś działania SEO na walce o pozycje witryny na frazy typu: „kosiarki spalinowe”, „kosiarki spalinowe wrocław”, „kosiarki wrocław”, etc., a walka ta wydaje się być długa i nie mieć końca, to wiedz, że można inaczej 🙂

Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną za sprzedaż w Twoim kosiarkowym e-sklepie to założę się, że często zadajesz sobie przynajmniej trzy takie pytania:

 • Jak zwiększyć sprzedaż w moim sklepie?
 • Jak zwiększyć liczbę konwersji w moim sklepie?
 • Jak zwiększyć ruch w moim sklepie?

W tym tekście postaram się odpowiedzieć na ostatnie pytanie pokazując w jaki sposób analizować i poprawiać widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Wierzę, że odpowiedź na ostatnie pytanie, a więc znalezienie metody na zwiększenie ruchu, będzie również po części stanowić rozwiązanie dwóch poprzednich problemów, a więc pomoże Ci zwiększyć liczbę konwersji i sprzedaż TYCH NIESZCZĘSNYCH KOSIAREK 🙂

Co będziemy robić?

Jedną z taktyk zwiększania ruchu na istniejącej od jakiegoś czasu witrynie jest znalezienie słów kluczowych, dla których witryna ta znajduje się poza pierwszą dziesiątką, ale w pierwszej dwudziestce wyników wyszukiwania oraz poprawienie pozycji podstron na te słowa, w taki sposób, aby w tej dziesiątce się znalazły. Brzmi banalnie? Trochę tak jest! Warunkiem koniecznym do zastosowania tej strategii jest występowanie takich słów poza pierwszą dziesiątką. Jeżeli Twoja witryna ma niewiele podstron, w dodatku podstrony te zawierają niewielką ilość treści, a sama witryna istnieje od niedawna to szanse na występowanie wielu takich słów kluczowych są małe.

 

Więc… na jakie frazy wyświetla się Twoja witryna? Krok 1 – Analiza

Analizę widoczności przedstawię na podstawie narzędzia Senuto. Jeżeli nie używasz tego narzędzia możesz skorzystać z 14 dniowej, darmowej wersji próbnej.

Po wybraniu „Analizy widoczności” z menu z lewej strony w Senuto i wpisaniu swojej domeny sprawdź raport „Pozycje”, który wyświetla listę wszystkich fraz, po których wpisaniu w okno wyszukiwarki wyświetla się Twoja witryna.

 

senuto wybór domeny

Wpisując swoją domenę w narzędziu „Analiza widoczności” w Senuto pamiętaj, aby zdecydować czy interesują Cię również wyniki analizy subdomen.

 

Ustawiając w raporcie „Pozycje” filtry POZYCJA > 10 i POZYCJA <21 uzyskasz listę fraz, na które Twoja witryna wyświetla się w wynikach wyszukiwania na pozycjach 11-20. Dlaczego 11-20, a nie 11-50 albo 11-100? Dlatego, że są to pozycje na tyle bliskie, że osiągnięcie pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania na te frazy będzie wymagało najmniej pracy i czasu. Lista domyślnie sortowana jest od fraz z największą miesięczną liczbą wyszukań i na tych frazach należy się skupić.

Z uzyskanej listy należy odfiltrować frazy zupełnie niezwiązane z Twoim biznesem – zapytania, na które użytkownik nie znajdzie odpowiedzi na Twojej witrynie. Jakie to frazy? Jeżeli sprzedajesz kosiarki, a Twoja witryna wyświetla się na wysokich pozycjach na frazę „trawa cytrynowa” to możesz spokojnie taką frazę odpuścić. Jest bardzo mała szansa, że użytkownik szukający w internecie informacji o tym ważnym składniku kuchni wshchodniej będzie chciał kupić od Ciebie kosiarkę. Oczywiście jeżeli tematyka fraz, które znajdziesz nie jest odległa od tematyki Twojej witryny – możesz ją uzupełnić o odpowiednie treści, aby dać użytkownikowi to czego szukał. 

Krok 2 – optymalizacja

Proces optymalizacji podstrony pod konkretną frazę może obejmować wiele różnych działań i jest bardzo zależny od budowy Twojej strony. Pamiętaj aby jedną podstronę optymalizować na jedną frazę. Próba optymalizacji jednej podstrony pod kilka fraz może zakończyć się niepowodzeniem Poniżej wymieniam elementarne czynności, które możesz wykonać:

 • Umieść słowo kluczowe na samym początku metatagu title. Badania pokazują, że im dalej słowo kluczowe znajduje się od początku metatytułu tym dalsza jest statystycznie pozycja witryny na to słowo w wynikach wyszukiwania.

  Wykres przedstawiający zależność odległości słowa kluczowego od początku tagu meta-title od pozycji w wynikach wyszukiwania

  Wykres przedstawiający zależność odległości słowa kluczowego od początku tagu meta-title od pozycji w wynikach wyszukiwania

 

 • Wprowadź na stronę dodatkową, unikalną treść powiązaną ze słowem kluczowym. Zobacz w jaki sposób robi to np. Zalando, które bezceremonialnie umieszcza rozbudowanie opisy na podstronach sklepowych kategorii. Dobrze jest jeśli fraza, na którą chcesz wypozycjonować daną podstronę pojawia się w jej treści kilka razy. Pamiętaj jednak, aby Twoje treści nie były przesycone słowami kluczowymi. Wiele zmian w algorytmie, w tym przeprowadzona w marcu 2017, obniżyło pozycje podstron przesyconych słowami kluczowymi.

  Rozbudowane opisy kategorii na Zalando

  Rozbudowane opisy kategorii na Zalando

 • Wprowadź atrybuty ALT opisujące zawartość zdjęcia dla wszystkich zdjęć dotyczących treści strony.
 • Upewnij się, że do interesujących Cię podstron występują linki wewnętrzne (w obrębie Twojej witryny). Najlepiej, aby anchory tych linków były ściśle powiązane ze słowami kluczowymi, na jakie chcesz wzmocnić pozycję podstrony.

 

Krok 3 – monitorowanie

Od teraz powinieneś codziennie monitorować zmiany pozycji Twojej witryny na słowa kluczowe, które wybrałeś, aby sprawdzić czy Twoje zmiany przyniosły pozytywny skutek. Najłatwiejszym sposobem będzie wprowadzenie ich do systemu, który automatycznie będzie sprawdzał i zapisywał pozycję witryny każdego dnia. Osobiście polecam stat4seo, który jest płatny. Jeżeli potrzebujesz darmowego rozwiązania, spróbuj webpozycja.pl.

Screen z narzędzia webpozycja.pl do monitorowania pozycji fraz

Screen z narzędzia webpozycja.pl, służącego do monitorowania pozycji fraz

Pamiętaj, że zmiany, które wprowadzisz nie zostaną od razu „zauważone” przez Google. Musisz dać robotowi trochę czasu na zaindeksowanie nowych wersji Twoich podstron. Ile to jest trochę? Od kilku godzin do nawet tygodnia Zależy to między innymi od liczby linków prowadzących do Twojej witryny. Możesz też próbować zgłosić te podstrony ręcznie do zindeksowania w Search Console (W menu Indeksowanie → Pobierz jako Google, a następnie „Poproś o zindeksowanie”).

 

To wszystko? Już jestem pozycjonerem?

Hmm… w pewnym sensie tak. Ale nie do końca. Pamiętaj, że powyższa metoda jest tylko wycinkiem działań, które można prowadzić w celu zwiększenia ruchu czy wzmocnienia pozycji.

Każda profesjonalna agencja SEO poza analizą słów kluczowych pod kątem potencjału do generowania wartościowego ruchu i poza optymalizacją podstron pod te frazy prowadzi jeszcze działania związane z linkowaniem witryny czy analizą i naprawą wszelkich problemów technicznych związanych m.in. z występowaniem w obrębie witryny takich elementów jak:

 • błędy w nawigacji i linkowaniu wewnętrznym,
 • niepotrzebnie zindeksowane podstrony,
 • obrazy o zbyt wielkich rozmiarach,
 • i wieeele wieeele innych. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × three =